Nemoc rostlin, která zdobí listy – panašování

Světlo světa spatřila pěstební metoda rostlin s panašováním pravděpodobně asi tak před sto lety. Když se na trhu objeví něco nového, co se stane úspěšnou prodejní komoditou, velmi často to není ani tak cílená záležitost, jako spíše náhoda anebo omyl. Kolikrát se již stalo, a to nejen v historii rostlin, že prvotní cíl byl nahrazen novinkou, která vlastně vznikla díky náhodě. Vzpomeňme například tulipány, které původně sloužily jako lahůdka ke konzumaci a až později se začaly pěstovat pro krásu svých květů a nikoli pro chuť cibulí.

Nemoc rostlin, která zdobí listy – panašování
Nemoc rostlin, která zdobí listy – panašování (Zdroj: shutterstock.com)

Podobně tomu bylo i v případě panašovaných rostlin. Jeden francouzský zahradník objevil ve svém výsevu hledíků nejen zdravě vypadající zelené rostlinky, ale i semenáčky vykazující poněkud nemocně vypadající skvrnitost na listech. Myslel si, že netradiční vzhled těchto rostlinek má za následek mrazík. A i když nebyl s výsledkem svého pěstitelského snažení spokojen, vzal s sebou na trh i rostliny, které nevypadaly zrovna tradičně a světe div se, ty se prodaly mnohem rychleji, než klasicky vypadající hledíky. A tak před více než sto lety spatřila světlo světa metoda panašování rostlin.

Teprve později se ukázalo, že za tímto netradičním vzhledem rostlin nestojí mráz, ale že příčinou skvrn na listech panašovaných druhů rostlin je nepřítomnost chlorofylu, tedy listové zeleně. Chlorofyl se ukládá v listech rostlin v buňkách obsahujících zvláštní tělíska zvaná plastidy. Každá z buněk může obsahovat od 10 až 100 plastidů. Jsou -li všechny tyto plastidy v pořádku, obsahují dostatek chlorofylu a tudíž má rostlina klasické zelené listy. Někdy se však stane, že tato tělíska uvnitř rostlinných buněk onemocní, čímž ztratí schopnost fotosyntézy. Nemoc někdy zasáhne pouze některé buňky listu, zbytek listu si ponechá zelenou barvu, v těchto částech probíhá fotosyntéza i nadále a zbytek listu s nemocnými plastidy ztratil schopnost fotosyntézy, a tak zůstává bílý. Někdy však nemocná část listu nemusí mít bílou barvu, ale může být žlutá, nebo zčervená. To je způsobeno přítomností žlutého nebo jiného listového barviva, které nepřítomný chlorofyl nemůže stínit.

Pěstitelé nenechali panašované formy rostlin pochopitelně bez povšimnutí a zcela logicky tak započali s křížením a rozmnožováním těchto rostlin. Protože však genetická informace zřizující tvorbu chlorofylu leží zcela mimo buněčné jádro, nebyli úspěšní ti pěstitelé, kteří křížili rostliny zelených matek a pestrolistých otců. Úspěch se dostavil až tehdy, když měli pěstitelé jasno a věděli, že genetickou informaci o panašování předá dalšímu pokolení rostlin jen rostlina mateční, která dává novému pokolení většinovou genetickou výbavu.

I když panašované rostliny by se daly označit doslova za rostlinné invalidy, u mnohých z nich je tento neduh vykoupen fascinující krásou jejich listů, která v sobě kombinuje často velkou barevnou pestrost. Vzpomeňme například neuvěřitelně variabilní pestrolistou kopřivu africkou, kterou velmi často pěstujeme jako pokojovou rostlinu. Tuto líbivou pestrolistost u rodu Coleus způsobuje přítomnost mnoha navzájem složitě zkombinovaných druhů listových barviv. Je tedy zřejmé, že křížení a vznik nových druhů panašovaných rostlin je záležitostí složitou a dlouhodobou, což možná vysvětluje, že ne vždy se nám v domácích podmínkách podaří vypěstovat z našich panašovaných rostlin opět panašované potomky. Většinou takto množené rostliny mají pouze jednobarevné zelené listy. Pokud tedy trváte na pěstování panašovaných rostlin, uděláte nejlépe, když si takové rostliny zakoupíte přímo v květinářství.

Kromě afrických kopřiv jsou to mnohé další druhy, které v panašované formě mají pro pěstitele opravdu velké kouzlo. Patří k nim například nejrůznější hybridy pokojové begonie Rex, dále mnoho druhů fíkusu benjamína, rychle rostoucí tradeskancie, schefflery, také syngónia  vytvářejí celou řadu pestrolistých forem. S panašovanými rostlinami se můžeme setkat i u zelenců, barvínků, hedery, u zástupců moderního rodu pokojových Stromanthe, dále u filodendronů, diefenbachií, fíkusů elastica, u pestrolistých forem akalyfy anebo u poměrně vzácně panašovaných sukulentních rostlin u druhu liánovitého svícníku s názvem Ceropegia woodii.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Pnoucí pokojové rostliny

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jaké konstrukce použít na pnoucí pokojové rostliny ví Dáša Kouřilová.

Množení pokojových rostlin

Množení pokojových rostlin

Jak připravit zahradní rostliny na zimu

S příchodem zimy nás čeká stejná péče o rostliny a stromy, jako je tomu na jaře. Pouze vykováváme jiné činnosti.

Akvarijní rostliny a péče o ně

Péče o rostliny v akváriu. Dodávání živin, hnojení, správné nasvícení akvária.

Škůdci na pokojových rostlinách

Jan Kopřiva radí jak na likvidaci škůdců na pokojových rostlinách.

Zazimování letněných pokojových rostlin

Reportáž o zazimování letněných pokojových a teplomilných rostlin, jak je správně očistit, ošetřit proti škůdcům, jak je správně připravit přezimování v bytě.

ČTĚTE DÁLE

Co má jaterník společného s játry?
Co má jaterník společného s játry?

Rostliny

Jaterníky jsou malé vytrvalé byliny, které obvykle rostou nízko nad zemí. Pěstování jaterníků v zahradách je odvislé od jejich specifických požadavků.

Květinky jak z pokojíčku pro panenky
Květinky jak z pokojíčku pro panenky

Rostliny

Mini pokojové rostliny jsou vlastně taková miminka běžně pěstovaných pokojovek. Hodí se do malých bytů a skrytých zákoutí a péče o ně není nijak náročná.

Kaktusy v interiéru i exteriéru
Kaktusy v interiéru i exteriéru

Rostliny

Nejznámější druhy kaktusů se u nás pěstují zcela běžně jako pokojovky, ale i jako venkovní rostliny. Pokud budou mít správné podmínky, budou dobře růst.

Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny
Kakost maličký je velkým problémem pro obilniny a okopaniny

Rostliny

Kakost maličký je nízká bylina, která může pěstitelům připravit poměrně velké problémy. Není původním druhem u nás, ale již velmi dobře zdomácněla.

Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?
Dá se u nás pěstovat fenykl řapíkatý?

Rostliny

Fenykl řapíkatý patří mezi méně obvyklé druhy zeleniny, které se u nás ale dají bez obtíží pěstovat. Fenykl je zdrojem vitaminů a zdraví prospěšných látek.

Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku
Violky, malé jarní víly ve fialovém kabátku

Rostliny

Jistě na zahradě pěstujete některé druhy violek. Jedny z těch nejběžnějších jsou zahradní macešky. Jejich pěstování je nenáročné a barevná odměna je veliká.

Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?
Jaké houby naleznete nejčastěji na vaší zahradě?

Rostliny

Houby na zahradě rostou ve stínu až polostínu – ideálně v blízkosti keřů či stromů. Potřebují dobře vyhnojenou půdu a dostatek vláhy. Ne vždy jsou ale vítané.

Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina
Jitrocel větší je díky jitroceli kopinatému poněkud opomíjená bylina

Rostliny

Nerovnocenný boj člověka s přírodou, který často vyhrává plevel, je jako boj s větrnými mlýny. Některé druhy jitrocele jsou zvlášť odolné a úporné.

Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky
Zahradní škůdci jsou i vynikajícími pomocníky

Rostliny

Užitečný plevel je všudypřítomný – avšak není to jen škůdce, protože najde hojné využití v kuchyni a také ve vaší domácí lékárničce.

Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem
Jitrocel prostřední je v trávníku nepříjemným plevelem

Rostliny

Jitrocel prostřední je vytrvalá rostlina, která se vyskytuje jako nepříjemný plevel v trávnících. Jeho likvidace je praktičtější pomocí selektivních herbicidů.

Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok
Odstranění borky nesmí způsobit stromu šok

Rostliny

Borka stromu je odumřelá povrchová vrstva na kmeni, která má různou tloušťku. Zahrádkáři ji odstraňují – zároveň se tak zbavují i zazimovaných škůdců.

Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách
Jitrocel jako otravný plevel na našich zahradách

Rostliny

Jitrocel je noční můrou zahrádkářů. Některé druhy se chovají velmi invazivně a zaplavují naše zahrady. Jak se tohoto plevele zbavit jednou provždy?